С 8,5 млн. евро от Модернизационния фонд ще се финансира нова газова инфраструктура в Румъния
05/11/2024С 8,5 млн. евро безвъзмездно финансиране от Модернизационния фонд ще бъде изградена нова газопреносна инфраструктура в Румъния, която ще увеличи капацитета на националната мрежа и ще гарантира сигурността на доставките на природен газ за двете нови газови електроцентрали - CCGT Ишалница и CCGT Турчени с общ капацитет от 1 325 MW. Получател на финансирането е държавната газопреносна компания TRANSGAZ S.A.
По-ранно през годината Инвестиционният комитет към Модернизационния фонд направи оценка на инвестиционното предложение на TRANSGAZ S.A. и излезе с препоръка за финансиране с аргументите, че проектът ще доведе до намаляване на емисиите на парникови газове чрез замяна на въглищни мощности с по-екологична алтернатива, каквато е природния газ.
„Подписването на тези договори бележи важна стъпка за Румъния към изграждането на модерна и сигурна енергийна инфраструктура. Тези проекти ще подобрят енергийната сигурност, ще увеличат капацитета за пренос и разпределение и ще стимулират икономическото и социалното развитие в целевите региони. Освен това модернизирането на мрежите ще ни подготви за бъдещите изисквания и ще подкрепи прехода към зелена икономика“ , заяви румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдуджа.
С изграждането на новата газопреносна инфраструктура с обща дължина от над 35,5 км не само ще се осигурят необходимите обеми газ за новите електроцентрали, но ще се създадат и условия за газификация на нови 12 населени места - над 15 000 домакинства, над 100 обекта от обществена важност като училища, болници, храмове, както и редица промишлени обекти. „Само чрез осигуряване на инвестиции в газопреносната инфраструктура, която ще бъде готова и за зелен водород, можем да създадем предпоставки за реиндустриализация, декарбонизация, по-ниски цени на енергията и повишаване на качеството на живот на населението“, отбеляза генералният директор на TRANSGAZ Йон Стериан.
Модернизационния фонд е програма на Европейския съюз за подкрепа на 13 държави членки, сред които и България, за постигане на целите в областта на енергетиката, като спомага за модернизирането на енергийните системи и подобряване на енергийната ефективност. Средствата по програмата са в размер на 2% от приходите от продажбата на квотите за емисии на парникови газове (GHG) на ниво ЕС за периода 2021-2030 г.
В рамките на Модернизационният фонд се финансират безвъзмездно два вида инвестиции:
- Приоритетни инвестиции, които трябва да попаднат в поне една приоритетна област, както е определено в параграф 2 от член 10d от Директивата за СТЕ.
- Инвестиции, които не попадат в посочените приоритетни области, но отговарят на целите на Модернизационния фонд и демонстрират намаляване на емисиите на парникови газове, което се оценява от специално създадения инвестиционен комитет към Фонда и издава препоръка за финансирането ѝ, какъвто е случаят на румънския проект. Самото решение на Инвестиционния фонд е достъпно на https://modernisationfund.eu/wp-content/uploads/2024/06/MF-2024-1-RO-1-001-IC-recommendation-Increasing-the-transmission-capacity-of-SNT-and-the-security-of-natural-gas-supply.pdf