Енергийната сигурност на ЕС успешно премина теста за зимна готовност
14/11/2024
Европейската комисия организира мащабен симулационна проверка на устойчивостта на рамката за енергийна сигурност на ЕС, с цел гарантиране на енергийните доставки за предстоящия зимен период 2024-2025. Тестът включи изключително тежки параметри, включително с оглед на очакваното спиране на транзита на газ от Русия през Украйна след 31 декември 2024 г.
Резултатите потвърдиха, че ЕС е добре подготвен и разполага с
необходимите инструменти за осигуряване на газовите доставки дори и при най-тежките и малко вероятни сценарии. В допълнение бяха предоставени препоръки за още по-голямо укрепване на рамката за енергийна сигурност. Координацията и сътрудничеството между Европейската комисия, държавите членки, Европейската мрежа на операторите на преносни мрежи на газ (ENTSOG), както и партньорите от Молдова и Украйна, се доказаха като решаващи за енергийната стабилност на континента.
На тест бяха подложени конкретно и мерките, приети и засилени през последните две години, включително и анализ на взаимодействието между газовия и електроенергийния сектор. В симулациите взеха участие около 70 представители от повечето държави членки на ЕС, както и за първи път представители на Украйна, Молдова и Секретариата на Енергийната общност. Бяха поканени и оператори на преносни системи за газ и електроенергия, ENTSOG и Европейската мрежа на операторите на електропреносни системи(ENTSOE).
От извърщването на първите подобни тестове през 2022 г., ЕС е засилил своето законодателство и мерки за управление на енергийни кризи. Държавите членки са актуализирали своите превантивни и аварийни планове, а газовата инфраструктура е укрепена с нови мощности, включително допълнителни терминали за втечнен природен газ (LNG). Същевременно зависимостта от руски газ е значително намалена.
По време на упражнението бяха тествани новите механизми и солидарни мерки при тежки условия, включително в случай на сериозни прекъсвания на доставките.
Тази симулация позволява тестването на процедури и мерки, които досега не са били активирани, благодарение на устойчивостта на газовата система на ЕС. Освен това тя предоставя платформа за обмен на добри практики и идентифициране на възможности за подобрение на съществуващата архитектура, особено в контекста на предстоящия преглед на рамката за енергийна сигурност.